Brief Information 
| Brand / LCD Model | LG-PHILIPS LH240Q02-ED01 |
|---|---|
| Diagonal Size | 2.4 |
| LCD Resolution | 240 x 320 |
| LCD Composition | OLED |
| LCD Type | AM-OLED |
| Application | Mobile Phone |
| Operating Temperature | -30 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 166 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Weight | 9.5 (Typ.) |
| Outline Dimension (HxV) | 41.48 X 73.83 mm |
| Outline Depth (D) | 1.5 mm |
| Active Area (H x V) | 36.72 X 48.96 mm |
| Orientation | Portrait type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | Normally Black |
|---|---|
| Brightness | 230 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 20000:1 (Min.) |
| Display Color | 65K/262K |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 89/89/89/89 |
| Viewing Direction | Symmetry |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Power Consumption | 267mW (Typ.) |
Backlight System 
| Lamp Type | self |
|---|---|
| Lamp Life Time (Hrs) | 20K (Min.) |
Signal Interface 
| Signal Interface | CPU/SPI |
|---|---|
| Signal Interface Class | CPU/SPI |
| Input Voltage for LCD | 2.8/2.8/3.7 (Typ.)(IOVCC/VCC/VBATT) |
| Input Current for LCD | 15/60mA (Typ.)(ICC/IBATT) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 35 pins |
DATASHEET 
| Datasheet |
LH240Q02-ED01
|
|---|