Brief Information 
| Brand / LCD Model | LG-PHILIPS LM201W01-SLD2 |
|---|---|
| Diagonal Size | 20.1 |
| LCD Resolution | 1680 x 1050 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Desktop Monitor |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| RoHS | None RoHS |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 98 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.086 x 0.258 mm |
| Active Area (H x V) | 433.44 X 270.9 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
Optical Features 
| Display Mode | S-IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Display Color | 16.7M |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 89/89/89/89 |
| Viewing Direction | Symmetry |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
Backlight System 
| Lamp Type | CCFL |
|---|---|
| Lamp Amount | 6 pcs |
Signal Interface 