Brief Information 
| Brand / LCD Model | LG-PHILIPS LP201WE1-F11 |
|---|---|
| Diagonal Size | 20.1 |
| LCD Resolution | 1680 x 1050 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Laptop |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 98 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.086 x 0.258 mm |
| Weight | 1.50Kgs (Max.) |
| Outline Dimension (HxV) | 453.5 X 294.5 mm |
| Outline Depth (D) | 11.5 mm |
| Active Area (H x V) | 433.44 X 270.9 mm |
| Bezel Area (H x V) | 437.2 x 274.7 mm |
| Mount & Brackets | Side mounting holes (10-M2) |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 600:1 (Typ.) |
| Display Color | 16.7M |
| Response Time | 12/11 (Typ.)(Tr/Td); 16 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 88/88/88/88 |
| Viewing Direction | Symmetry |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Power Consumption | 15.0W (Typ.) |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 2 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time (Hrs) | 15K (Min.) |
| Lamp Voltage | 730/770/880V (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Current | 3.0/7.0/8.0mA (Min./Typ./Max.) |
| BLU Interface Type | Connector |
Signal Interface 
| Signal Interface | LVDS |
|---|---|
| Signal Interface Class | LVDS (2 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for LCD | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for LCD | 680 ± 100mA |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | Tyco |
| Signal Interface Model | C-PT04-076-010 |
| Signal Interface Pins | 40 pins |
DATASHEET 
| Datasheet |
LP201WE1-F11
|
|---|