Brief Information 
| Brand / LCD Model | LUMINEQ EL320.240-FA3-CC |
|---|---|
| Diagonal Size | 4.9 |
| LCD Resolution | 320 x 240 |
| LCD Composition | EL |
| LCD Type | EL |
| Application | Industrial Application |
| Operating Temperature | -50 ~ 85 °C |
| Storage Temperature | -50 ~ 105 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RG Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 81 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Weight | 198g |
| Outline Dimension (HxV) | 150.3 X 104.8 mm |
| Outline Depth (D) | 20.56 mm |
| Active Area (H x V) | 99.15 X 74.36 mm |
| Mount & Brackets | Face mounting holes |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Brightness | 95 cd/m2 |
|---|---|
| Contrast Ratio | 1000:1 (Typ.) |
| Display Color | 16 |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 120Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
Backlight System 
| Lamp Type | self |
|---|---|
| Lamp Life Time (Hrs) | 50K (Min.) |
Signal Interface 
| Input Voltage for LCD | 12.0V (Typ.) |
|---|---|
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | Samtec |
| Signal Interface Model | EHT-110-01-S-D |
| Signal Interface Pins | 20 pins |