Brief Information 
| Brand / LCD Model | LUMINEQ EL320.240-HB-PT |
|---|---|
| Diagonal Size | 5.7 |
| LCD Resolution | 320 x 240 |
| LCD Composition | EL |
| LCD Type | EL |
| Application | Industrial Application |
| Operating Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 90 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | Rectangle |
|---|---|
| Pixel Density | 70 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.36 x 0.36 mm |
| Outline Dimension (HxV) | 148 X 105 mm |
| Outline Depth (D) | 24.3 mm |
| Active Area (H x V) | 115 X 86 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Embeded (5-wire Resistive) |
|---|
Optical Features 
| Brightness | 100 cd/m2 |
|---|---|
| Display Color | Monochrome |
Electronic Features 
| Reverse Scan | No |
|---|
Backlight System 
| Lamp Type | self |
|---|---|
| Lamp Life Time (Hrs) | 50K (Min.) |
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Interface Class | Parallel Data (4-bit) |
| Input Voltage for LCD | 5/(8~18)V (Typ.)(VL/VH) |
| Signal Interface Type | Connector |