Brief Information 
| Brand / LCD Model | LUMINEQ EL320.256-FD7-HB |
|---|---|
| Diagonal Size | 4.8 |
| LCD Resolution | 320 x 256 |
| LCD Composition | EL |
| LCD Type | EL |
| Application | Industrial Application |
| Operating Temperature | -25 ~ 65 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 85 °C |
| RoHS | Unknown |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | Rectangle |
|---|---|
| Pixel Density | 84 PPI |
| Aspect Ratio | 5:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.30 x 0.30 mm |
| Weight | 310g (Max.) |
| Outline Dimension (HxV) | 130 X 110 mm |
| Outline Depth (D) | 33 mm |
| Active Area (H x V) | 95.9 X 76.7 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Brightness | 80 cd/m2 |
|---|---|
| Display Color | Monochrome |
Electronic Features 
| Reverse Scan | No |
|---|
Backlight System 
| Lamp Type | self |
|---|---|
| Lamp Life Time (Hrs) | 50K (Min.) |
Signal Interface 