Brief Information 
| Brand / LCD Model | LUMINEQ EL640.480-AF1-AG |
|---|---|
| Diagonal Size | 6.4 |
| LCD Resolution | 640 x 480 |
| LCD Composition | EL |
| LCD Type | EL |
| Application | Industrial Application |
| Operating Temperature | -5 ~ 55 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 75 °C |
| RoHS | Unknown |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | Rectangle |
|---|---|
| Pixel Density | 125 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.202 x 0.202 mm |
| Weight | 300g |
| Outline Dimension (HxV) | 182.3 X 128.6 mm |
| Outline Depth (D) | 20 mm |
| Active Area (H x V) | 129.3 X 97 mm |
| Mount & Brackets | Face mounting holes (4 pcs) on left and right slugs |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Brightness | 65 cd/m2 |
|---|---|
| Contrast Ratio | 50:1 (Typ.) |
| Display Color | Monochrome |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 120Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
Backlight System 
| Lamp Type | self |
|---|
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Interface Class | Parallel Data (4-bit) |
| Input Voltage for LCD | 5/12V (Typ.)(VL/VH) |
| Input Current for LCD | 4.5/8.4W (Typ./Max.) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | Samtec |
| Signal Interface Model | STMM-110-01-T-D |
| Signal Interface Pins | 20 pins |