Brief Information 
| Brand / LCD Model | LUMINEQ ELT160.80.50 |
|---|---|
| Diagonal Size | 3.5 |
| LCD Resolution | 160 x 80 |
| LCD Composition | EL |
| LCD Type | EL |
| Application | Industrial Application |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | Rectangle |
|---|---|
| Pixel Density | 50 PPI |
| Aspect Ratio | 2:1 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.50 x 0.50 mm |
| Outline Dimension (HxV) | 129 X 55 mm |
| Active Area (H x V) | 80 X 40 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Brightness | 75 cd/m2 |
|---|---|
| Display Color | Monochrome |
| Response Time | 1 (Max.) |
Electronic Features 
Backlight System 
| Lamp Type | self |
|---|
Signal Interface 
DATASHEET 
| Datasheet |
ELT160.80.50
|
|---|