Brief Information 
| Brand / LCD Model | LUMINEQ EL320.240.36-IN-AG |
|---|---|
| Diagonal Size | 5.7 |
| LCD Resolution | 320 x 240 |
| LCD Composition | EL |
| LCD Type | EL |
| Application | Industrial Application |
| Operating Temperature | -25 ~ 65 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 85 °C |
| RoHS | Unknown |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | Rectangle |
|---|---|
| Pixel Density | 70 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.36 x 0.36 mm |
| Weight | 183g |
| Outline Dimension (HxV) | 148.1 X 104.7 mm |
| Outline Depth (D) | 17.5 mm |
| Active Area (H x V) | 115.1 X 86.3 mm |
| Mount & Brackets | Face mounting holes (4 pcs) |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Brightness | 50 cd/m2 |
|---|---|
| Contrast Ratio | 50:1 (Typ.) |
| Display Color | Monochrome |
| Response Time | 1 (Max.) |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 120Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
Backlight System 
| Lamp Type | self |
|---|---|
| Lamp Life Time (Hrs) | 50K (Min.) |
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Interface Class | Parallel Data (4-bit) |
| Input Voltage for LCD | 5/12V (Typ.)(VL/VH) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | Samtec |
| Signal Interface Model | STMM-110-01-T-D |
| Signal Interface Pins | 20 pins |