Brief Information 
| Brand / LCD Model | LUMINEQ EL640.480-AG1-ET-CC |
|---|---|
| Diagonal Size | 8.1 |
| LCD Resolution | 640 x 480 |
| LCD Composition | EL |
| LCD Type | EL |
| Application | Industrial Application |
| Operating Temperature | -40 ~ 85 °C |
| Storage Temperature | -45 ~ 110 °C |
| RoHS | None RoHS |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | Rectangle |
|---|---|
| Pixel Density | 98 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.258 x 0.258 mm |
| Weight | 340g |
| Outline Dimension (HxV) | 218.4 X 155.8 mm |
| Outline Depth (D) | 20 mm |
| Active Area (H x V) | 165.1 X 123.8 mm |
| Mount & Brackets | Face mounting holes (4 pcs) on left and right slugs |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Brightness | 55 cd/m2 |
|---|---|
| Contrast Ratio | 30:1 (Typ.) |
| Display Color | Monochrome |
| Response Time | 1 (Max.) |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 120Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
Backlight System 
| Lamp Type | self |
|---|---|
| Lamp Life Time (Hrs) | 50K (Min.) |
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Interface Class | Parallel Data (4-bit) |
| Input Voltage for LCD | 5/(8~18)V (Typ.)(VL/VH) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | Samtec, FCI |
| Signal Interface Model | EHT-110-01-S-D, 98424-G52-06A |
| Signal Interface Pins | 20 pins, 6 pins |