Brief Information 
| Brand / LCD Model | MITSUBISHI AA170EC01 |
|---|---|
| Diagonal Size | 17.0 |
| LCD Resolution | 1280 x 1024 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Industrial Application |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 96 PPI |
| Aspect Ratio | 5:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.088 x 0.264 mm |
| Weight | TBD |
| Outline Dimension (HxV) | 358.5 X 296.5 mm |
| Outline Depth (D) | 16.9 mm |
| Active Area (H x V) | 337.92 X 270.336 mm |
| Bezel Area (H x V) | 341.6 x 274.0 mm |
| Mount & Brackets | Side mounting holes (4-M3) on left, right bezel |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 600 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 800:1 (Typ.) |
| Display Color | 262K/16.7M |
| Response Time | 6/19 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 80/80/60/80 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (180°) |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 4 strings |
| Lamp Shape | 4 strings |
| Lamp Life Time (Hrs) | 100K (Typ.) |
| Lamp Voltage | 24.0/29.1V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 130/140mA (Typ./Max.) |
| BLU Interface Type | Connector |
| BLU Interface Brand | JST |
Signal Interface 
| Signal Interface | LVDS |
|---|---|
| Signal Interface Class | LVDS (2 ch, 6/8-bit) |
| Input Voltage for LCD | 3.3/5.0V (Typ.)(VCC) |
| Input Current for LCD | 450/300mA (Typ.)(3.3V/5.0V) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | JAE |
| Signal Interface Model | FI-XB30SSRL-HF16 |
| Signal Interface Pins | 30 pins |
DATASHEET 
| Datasheet |
AA170EC01
|
|---|