Brief Information 
| Brand / LCD Model | NEC NL128102AC28-01F |
|---|---|
| Diagonal Size | 18.1 |
| LCD Resolution | 1280 x 1024 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Desktop Monitor |
| Operating Temperature | 0 ~ 55 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| RoHS | None RoHS |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 90 PPI |
| Aspect Ratio | 5:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.0935 x 0.2805 mm |
| Weight | 2.13/2.23Kgs (Typ./Max.) |
| Outline Dimension (HxV) | 424 X 337 mm |
| Outline Depth (D) | 42 mm |
| Active Area (H x V) | 359.04 X 287.232 mm |
| Bezel Area (H x V) | 364.0 x 292.2 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 200 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 300:1 (Typ.) |
| Display Color | Full color |
| Response Time | 40/35 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 85/85/85/85 |
| Viewing Direction | Symmetry |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Power Consumption | 43.2W (Typ.) |
Backlight System 
| Lamp Position | Direct light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 8 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| BLU Interface Type | Connector |
| BLU Interface Brand | HRS |
Signal Interface 
| Signal Interface | Analog |
|---|---|
| Signal Interface Class | Analog RGB |
| Input Voltage for LCD | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for LCD | 1.05A (Typ.) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | HRS, JAE, HRS, JAE |
| Signal Interface Model | MRF03-6R-SMT, IL-Z-4PL-SMTY, DF14A-25P-1.25H, IL-Z-8PL-SMTY |
| Signal Interface Pins | 6 pins, 4 pins, 25 pins, 8 pins |