Brief Information 
| Brand / LCD Model | NEC NL10276AC30-03 |
|---|---|
| Diagonal Size | 15.0 |
| LCD Resolution | 1024 x 768 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Desktop Monitor |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| RoHS | None RoHS |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 85 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.099 x 0.297 mm |
| Weight | 1.40/1.50Kgs (Typ./Max.) |
| Outline Dimension (HxV) | 350 X 265 mm |
| Outline Depth (D) | 20.5 mm |
| Active Area (H x V) | 304.128 X 228.096 mm |
| Bezel Area (H x V) | 308.8 x 232.7 mm |
| Mount & Brackets | Face mounting holes (4-Φ3.5,1-Φ3,1-Φ3.1,1-Φ4.5x3.1) on left, right bezel |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 200 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 200:1 (Typ.) |
| Display Color | Full color |
| Response Time | 15/40 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 55/55/50/45 |
Electronic Features 
| Reverse Scan | No |
|---|---|
| Power Consumption | 15.6W (Typ.) |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type (Top and Bottom) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 2 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| BLU Interface Type | Connector |
| BLU Interface Brand | JAE, JAE |
Signal Interface 
| Signal Interface | Analog |
|---|---|
| Signal Interface Class | Analog RGB |
| Input Voltage for LCD | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for LCD | 550mA (Typ.) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | HRS, JAE, HRS |
| Signal Interface Model | MRF03-6R-SMT, IL-Z-15PL-SMTY, DF14A-20P-1.25H |
| Signal Interface Pins | 6 pins, 15 pins, 20 pins |