Brief Information 
| Brand / LCD Model | NEC NL128102AC28-07 |
|---|---|
| Diagonal Size | 18.1 |
| LCD Resolution | 1280 x 1024 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Industrial Application, Desktop Monitor |
| Operating Temperature | 0 ~ 55 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| RoHS | None RoHS |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 90 PPI |
| Aspect Ratio | 5:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.0935 x 0.2805 mm |
| Weight | 1.65/1.75Kgs (Typ./Max.) |
| Outline Dimension (HxV) | 389 X 317.2 mm |
| Outline Depth (D) | 30.3 ± 1.0 mm |
| Active Area (H x V) | 359.04 X 287.232 mm |
| Bezel Area (H x V) | 364.0 x 292.2 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | A-SFT, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 240 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 300:1 (Typ.) |
| Display Color | 16.7M |
| Response Time | 15/14 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 85/85/85/85 |
| Viewing Direction | Symmetry |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Power Consumption | 38.7W (Typ.) |
Backlight System 
| Lamp Position | Direct light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 12 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| BLU Interface Type | Connector |
| BLU Interface Brand | HRS, JAE |
Signal Interface 
| Signal Interface | LVDS |
|---|---|
| Signal Interface Class | LVDS (2 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for LCD | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for LCD | 315/600mA (Typ./Max.) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | molex, molex |
| Signal Interface Model | 55176-3061, 55176-2061 |
| Signal Interface Pins | 30 pins, 20 pins |