Brief Information 
| Brand / LCD Model | NEC NL3224AC35-10 |
|---|---|
| Diagonal Size | 5.5 |
| LCD Resolution | 320 x 240 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Industrial Application |
| Operating Temperature | 0 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 70 °C |
| RoHS | None RoHS |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 72 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.116 x 0.348 mm |
| Weight | 330/335g (Typ./Max.) |
| Outline Dimension (HxV) | 134 X 110 mm |
| Outline Depth (D) | 22.0 ± 1.0 mm |
| Active Area (H x V) | 111.36 X 83.52 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 85:1 (Typ.) |
| Display Color | Full color |
| Response Time | 16/44 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 50/50/25/25 |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
| Power Consumption | 6.5W (Typ.) |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
Signal Interface 
| Signal Interface | Analog |
|---|---|
| Signal Interface Class | Analog RGB |
| Input Voltage for LCD | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for LCD | 145mA (Typ.) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | molex |
| Signal Interface Model | 52610-2417 |
| Signal Interface Pins | 24 pins |