Brief Information 
| Brand / LCD Model | NEOVIEW-KOLON NVK16BSC001G-C-0000 |
|---|---|
| Diagonal Size | 1.7 |
| LCD Resolution | 80 x 168 |
| LCD Composition | OLED |
| LCD Type | PM-OLED |
| Application | Smart Bracelet |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 110 PPI |
| Aspect Ratio | 2:1 (H:V) |
| Form Factor | Flexible Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.077 x 0.231 mm |
| Outline Dimension (HxV) | 26 X 50 mm |
| Outline Depth (D) | 0.3 mm |
| Active Area (H x V) | 18.446 X 38.782 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Brightness | 250 cd/m2 |
|---|---|
| Display Color | 262K |
Electronic Features 
| Power Consumption | 200mW |
|---|
Backlight System 
| Lamp Type | self |
|---|---|
| Lamp Life Time (Hrs) | 7K (Typ.) |
Signal Interface 
| Signal Interface | CPU |
|---|---|
| Signal Interface Class | 8-bit 8080 parallel |
| Input Voltage for LCD | 2.8/1.8/16V (Typ.)(VCI/VCCIO/VCC) |
| Input Current for LCD | 1/0.2/12.5mA (Typ.)(VCI/VCCIO/VCC) |
| Signal Interface Type | FPC |