Brief Information 
| Brand / LCD Model | NEOVIEW-KOLON NVK-064SC003F-S |
|---|---|
| Diagonal Size | 1.0 |
| LCD Resolution | 96 x 64 |
| LCD Composition | OLED |
| LCD Type | PM-OLED |
| Application | MP3 Player, Mobile Phone |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | Unknown |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 110 PPI |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.073 x 0.251 mm |
| Weight | 3.0g (Max.) |
| Outline Dimension (HxV) | 27.8 X 37.4 mm |
| Outline Depth (D) | 1.73 mm |
| Active Area (H x V) | 21 X 16.038 mm |
| Bezel Area (H x V) | 24.8 x 19.8 mm |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | OLED |
|---|---|
| Brightness | 40 cd/m2 |
| Display Color | 65K |
| Viewing Direction | Symmetry |
Electronic Features 
Backlight System 
| Lamp Type | self |
|---|---|
| Lamp Life Time (Hrs) | 7K (Typ.) |
Signal Interface 
| Signal Interface | CPU |
|---|---|
| Signal Interface Class | 8-bit 8080 parallel |
| Input Voltage for LCD | 2.8/13.0V (Typ.)(VDD/VCC) |
| Input Current for LCD | 0.25/6.19mA (Typ.)(IDD/ICC) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 31 pins |