Brief Information 
| Brand / LCD Model | NEOVIEW-KOLON NVK-080SC002T-S-0200 |
|---|---|
| Diagonal Size | 1.2 |
| LCD Resolution | 128 x 80 |
| LCD Composition | OLED |
| LCD Type | PM-OLED |
| Application | MP3 Player |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 128 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.066 x 0.198 mm |
| Weight | 3.3g (Max.) |
| Outline Dimension (HxV) | 32.4 X 22.6 mm |
| Outline Depth (D) | 1.73 mm |
| Active Area (H x V) | 25.322 X 15.82 mm |
| Bezel Area (H x V) | 29.5 x 18.1 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | OLED |
|---|---|
| Brightness | 55 cd/m2 |
| Display Color | 262K |
| Viewing Direction | Symmetry |
Electronic Features 
Backlight System 
| Lamp Type | self |
|---|---|
| Lamp Life Time (Hrs) | 5K (Min.) |
Signal Interface 
| Signal Interface | CPU |
|---|---|
| Signal Interface Class | 8-bit 8080 parallel |
| Input Voltage for LCD | 2.8/15.0V (Typ.)(VDD/VCC) |
| Input Current for LCD | 1.4/15.5mA (Typ.)(IDD/ICC) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 31 pins |