Brief Information 
| Brand / LCD Model | NEOVIEW-KOLON NVK-096SC004T-S |
|---|---|
| Diagonal Size | 1.1 |
| LCD Resolution | 96 x 96 |
| LCD Composition | OLED |
| LCD Type | PM-OLED |
| Application | Mobile Phone |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | Unknown |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 122 PPI |
| Aspect Ratio | 1:1 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.069 x 0.207 mm |
| Weight | 3.0g (Max.) |
| Outline Dimension (HxV) | 27.7 X 27.1 mm |
| Outline Depth (D) | 1.7 mm |
| Active Area (H x V) | 19.848 X 19.846 mm |
| Bezel Area (H x V) | 24.7 x 22.6 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | OLED |
|---|---|
| Brightness | 40 cd/m2 |
| Display Color | 65K |
| Viewing Direction | Symmetry |
Electronic Features 
Backlight System 
| Lamp Type | self |
|---|---|
| Lamp Life Time (Hrs) | 7K (Min.) |
Signal Interface 
| Signal Interface | CPU |
|---|---|
| Signal Interface Class | 8/16-bit 8080 parallel |
| Input Voltage for LCD | 2.8/14.0V (Typ.)(VDD/VCC) |
| Input Current for LCD | 0.56/6.0mA (Typ.)(IDD/ICC) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 41 pins |