Brief Information 
| Brand / LCD Model | NEOVIEW-KOLON TP241MC01G |
|---|---|
| Diagonal Size | 2.4 |
| LCD Resolution | 240 x 320 |
| LCD Composition | OLED |
| LCD Type | TOLED |
| Application | Mobile Phone |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 166 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.051 x 0.153 mm |
| Weight | 6.5g |
| Outline Dimension (HxV) | 42.92 X 59.46 mm |
| Outline Depth (D) | 1.4 mm |
| Active Area (H x V) | 36.72 X 48.96 mm |
| Bezel Area (H x V) | 37.72 x 49.96 mm |
| Orientation | Portrait type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Brightness | 140 cd/m2 |
|---|---|
| Display Color | 16.7M |
Electronic Features 
| Power Consumption | 300mW |
|---|
Backlight System 
| Lamp Type | self |
|---|---|
| Lamp Life Time (Hrs) | 10K (Min.) |
Signal Interface 
| Signal Interface | CPU/SPI |
|---|---|
| Signal Interface Class | 8-bit 8080 parallel, SPI |
| Input Voltage for LCD | 18.0V (Typ.) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 39 pins |