Brief Information 
| Brand / LCD Model | OPTREX DMF-5001NYL-SEB-AVE-BDN |
|---|---|
| Diagonal Size | 4.7 |
| LCD Resolution | 160 x 128 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | STN-LCD |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | Rectangle |
|---|---|
| Aspect Ratio | 5:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.58 x 0.58 mm |
| Weight | 180g (Max.) |
| Outline Dimension (HxV) | 129 X 102 mm |
| Outline Depth (D) | 12.8 mm |
| Bezel Area (H x V) | 101.0 x 82.0 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | STN, Yello mode, Transflective |
|---|---|
| Brightness | 50 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 6:1 (Typ.) |
| Display Color | Monochrome |
| Response Time | 180/240 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Direction | 9 o'clock |
Electronic Features 
Backlight System 
| Lamp Position | Direct light type |
|---|---|
| Lamp Type | EL |
| Lamp Life Time (Hrs) | 2K (Min.) |
| Lamp Voltage | 100V (Typ.) |
| Lamp Current | 13.5/18mA (Typ./Max.) |
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Interface Class | Parallel Data (8-bit) |
| Signal Interface Pins | 22 pins |