Brief Information 
| Brand / LCD Model | OPTREX F-51320GNB-LW-AEN |
|---|---|
| Diagonal Size | 2.8 |
| LCD Resolution | 128 x 64 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | STN-LCD |
| Application | Handheld Product |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 70 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | Rectangle |
|---|---|
| Pixel Density | 50 PPI |
| Aspect Ratio | 2:1 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.500 x 0.500 mm |
| Weight | 33.8g (Max.) |
| Outline Dimension (HxV) | 89.7 X 49.8 mm |
| Outline Depth (D) | 6 mm |
| Active Area (H x V) | 64 X 32 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | STN, Blue mode (Negative), Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 90 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 6:1 (Typ.) |
| Display Color | Monochrome |
| Response Time | 100/230 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
| Reverse Scan | No |
|---|
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 1S3P |
| Lamp Shape | Parallel |
| Lamp Voltage | 5.0V (Typ.) |
| Lamp Current | 75mA (Max.) |
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Interface Class | Parallel Data (8-bit) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 30 pins |
DATASHEET 
| Datasheet |
F-51320GNB-LW-AEN
|
|---|