Brief Information 
| Brand / LCD Model | OPTREX T-51991GD015-MLW-ALN |
|---|---|
| Diagonal Size | 1.5 |
| LCD Resolution | 176 x 132 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Mobile Phone |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 70 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 151 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.056 x 0.168 mm |
| Weight | 5.5g (Max.) |
| Outline Dimension (HxV) | 35.47 X 33.18 mm |
| Outline Depth (D) | 2.35 mm |
| Active Area (H x V) | 29.568 X 22.176 mm |
| Bezel Area (H x V) | 31.92 x 24.528 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transflective |
|---|---|
| Brightness | 150 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 80:1 (Typ.) |
| Display Color | 65K |
| Response Time | 15/25 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 45/35/35/25 |
| Viewing Direction | 4:30 o'clock |
Electronic Features 
| Reverse Scan | No |
|---|
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 2S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 5.2/6.4/7.0V (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Signal Interface | CPU |
|---|---|
| Signal Interface Class | CPU |
| Input Voltage for LCD | 3.0/3.3V (Typ.)(VDD/VEE) |
| Signal Interface Pins | 22 pins |