Brief Information 
| Brand / LCD Model | OPTREX DMF50036ZNBU-FW |
|---|---|
| Diagonal Size | 9.6 |
| LCD Resolution | 640 x 200 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | FSTN-LCD |
| Application | Industrial Application |
| Operating Temperature | 10 ~ 40 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| RoHS | None RoHS |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | Rectangle |
|---|---|
| Pixel Density | 69 PPI |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.350 x 0.490 mm |
| Weight | 600g (Max.) |
| Outline Dimension (HxV) | 270 X 142 mm |
| Outline Depth (D) | 13.5 mm |
| Active Area (H x V) | 223.97 X 97.97 mm |
| Bezel Area (H x V) | 231.0 x 105.0 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | STN, Black/White mode, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 50 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 5:1 (Typ.) |
| Display Color | Monochrome |
| Response Time | 150/350 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 70Hz |
|---|
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time (Hrs) | 10K (Typ.) |
| Lamp Voltage | 380V (Typ.) |
| Lamp Current | 5.0 ± 1.0mA |
| BLU Interface Type | Connector |
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Interface Class | Parallel Data (4-bit) |
| Input Voltage for LCD | 5.0V (Typ.) |
| Input Current for LCD | 8.0/30.0mA (Typ./Max.) |
| Signal Interface Pins | 12 pins |