Brief Information 
| Brand / LCD Model | OPTREX DMF50260NF-FW-15 |
|---|---|
| Diagonal Size | 9.4 |
| LCD Resolution | 640 x 480 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | FSTN-LCD |
| Application | Industrial Application |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| RoHS | Unknown |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | Rectangle |
|---|---|
| Pixel Density | 84 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.30 x 0.30 mm |
| Weight | 410g (Max.) |
| Outline Dimension (HxV) | 260 X 174 mm |
| Outline Depth (D) | 8.5 mm |
| Active Area (H x V) | 191.97 X 143.97 mm |
| Bezel Area (H x V) | 196.0 x 148.0 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | STN, Black/White mode, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 110 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 14:1 (Typ.) |
| Display Color | Monochrome |
| Response Time | 210/120 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 70Hz |
|---|
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time (Hrs) | 10K (Typ.) |
| Lamp Voltage | 340V (Typ.) |
| Lamp Current | 6.0 ± 0.5mA |
| BLU Interface Type | Connector |
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Interface Class | Parallel Data (4-bit) |
| Input Voltage for LCD | 5.0V (Typ.) |
| Input Current for LCD | 14.0/25.0mA (Typ./Max.) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | molex |
| Signal Interface Model | 51021-1500 |
| Signal Interface Pins | 15 pins |