Brief Information 
| Brand / LCD Model | OPTREX F-51477GNFJ-SFW-AB |
|---|---|
| Diagonal Size | 4.7 |
| LCD Resolution | 320 x 240 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | FSTN-LCD |
| Application | Industrial Application |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 70 °C |
| RoHS | None RoHS |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | Rectangle |
|---|---|
| Pixel Density | 84 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.300 x 0.300 mm |
| Weight | 128g (Max.) |
| Outline Dimension (HxV) | 129.4 X 94 mm |
| Outline Depth (D) | 10 mm |
| Active Area (H x V) | 96 X 72 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | STN, Black/White mode (Positive), Transflective |
|---|---|
| Brightness | 200 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 4:1 (Typ.) |
| Display Color | Monochrome |
| Response Time | 360/280 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 70Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time (Hrs) | 50K (Typ.) |
| Lamp Voltage | 280V (Typ.) |
| Lamp Current | 5.0 ± 1.0mA |
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Interface Class | Parallel Data (4-bit) |
| Input Voltage for LCD | 4.5/5.5V (Min./Max.) |
| Input Current for LCD | 20/30mA (Typ./Max.) |
| Signal Interface Pins | 14 pins |