Brief Information 
| Brand / LCD Model | OPTREX F-55471GNFQJ-LG-AFN |
|---|---|
| Diagonal Size | 5.2 |
| LCD Resolution | 240 x 64 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | FSTN-LCD |
| Application | Industrial Application |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | Rectangle |
|---|---|
| Pixel Density | 47 PPI |
| Aspect Ratio | >5:2 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.53 x 0.53 mm |
| Weight | 75.1g |
| Outline Dimension (HxV) | 135.2 X 51.7 mm |
| Outline Depth (D) | 9.8 mm |
| Active Area (H x V) | 127.2 X 33.92 mm |
| Bezel Area (H x V) | 130.2 x 37.6 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | STN, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 100 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 50:1 (Typ.) |
| Display Color | Monochrome |
| Response Time | 110/190 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 35/40/30/50 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | G-LED |
Signal Interface 
| Signal Interface | CPU |
|---|---|
| Signal Interface Class | CPU |