Brief Information 
| Brand / LCD Model | OPTREX T-51378L025J-FW-P-AB |
|---|---|
| Diagonal Size | 2.5 |
| LCD Resolution | 480 x 234 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Digital Still Camera, Digital Video Camera |
| Operating Temperature | 0 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 70 °C |
| RoHS | None RoHS |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Delta |
|---|---|
| Pixel Density | 114 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.105 x 0.161 mm |
| Weight | TBD |
| Outline Dimension (HxV) | 61.6 X 49.3 mm |
| Outline Depth (D) | 5.9 mm |
| Active Area (H x V) | 50.21 X 37.67 mm |
| Bezel Area (H x V) | 54.0 x 41.47 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 220 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 150:1 (Typ.) |
| Display Color | Full color |
| Response Time | 30/30 (Max.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 50/50/15/35 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Life Time (Hrs) | 10K (Min.) |
Signal Interface 
| Signal Interface | Analog |
|---|---|
| Signal Interface Class | TFT Specific Analog RGB |
| Input Voltage for LCD | 3.3/5.0/5.0/15.0/-15.0V (Typ.)(VCC/VDD/AVDD/VGH/VGL) |
| Input Current for LCD | TBD |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 28 pins |