Brief Information 
| Brand / LCD Model | OPTREX T-51380L050J-FW-P-AB |
|---|---|
| Diagonal Size | 5.0 |
| LCD Resolution | 320 x 234 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | None RoHS |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 79 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.107 x 0.316 mm |
| Weight | 230g (Typ.) |
| Outline Dimension (HxV) | 127 X 92.8 mm |
| Outline Depth (D) | 18.5 ± 1 mm |
| Active Area (H x V) | 102.6 X 73.9 mm |
| Bezel Area (H x V) | 107.0 x 78.0 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transflective |
|---|---|
| Brightness | 320 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 120:1 (Typ.) |
| Display Color | Full color |
| Response Time | 30/50 (Max.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 55/55/35/15 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
| Reverse Scan | No |
|---|---|
| Power Consumption | 8.4W (Max.) |
Backlight System 
| Lamp Type | CCFL |
|---|---|
| Lamp Life Time (Hrs) | 10K (Min.) |
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Signal Interface | Analog |
|---|---|
| Signal Interface Class | Analog RGB + Composite Video (NTSC) |
| Input Voltage for LCD | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for LCD | 0.55A (Typ.) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | Kyocera |
| Signal Interface Model | 00-6200-500-028-800 |
| Signal Interface Pins | 28 pins |