Brief Information 
| Brand / LCD Model | PANASONIC EDMGRB8KKF |
|---|---|
| Diagonal Size | 7.8 |
| LCD Resolution | 640 x 480 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | CSTN-LCD |
| Application | Industrial Application |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| RoHS | Unknown |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 103 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.082 x 0.246 mm |
| Weight | 240g (Typ.) |
| Outline Dimension (HxV) | 195.2 X 137.5 mm |
| Outline Depth (D) | 8 mm |
| Active Area (H x V) | 157.42 X 118.06 mm |
| Bezel Area (H x V) | 162.2 x 122.9 mm |
| Mount & Brackets | Face mounting holes (2-Φ3.4, 2-R1.7) |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | STN, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 150 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 30:1 (Typ.) |
| Display Color | Color |
| Response Time | 440/160 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 40/40/20/40 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 70Hz |
|---|
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type (Top and Bottom) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 2 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time (Hrs) | 10K (Min.) |
| Lamp Voltage | 480V (Typ.) |
| Lamp Current | 2.0/6.0mA (Min./Max.) |
| BLU Interface Type | Connector |
| BLU Interface Brand | JST |
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Interface Class | Parallel Data (4-bit) |
| Input Voltage for LCD | 3.3/5.0V (Typ.)(VDD) |
| Input Current for LCD | 150/100mA (Typ.)(VDD) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | molex |
| Signal Interface Model | 52746-2070 |
| Signal Interface Pins | 20 pins |