Brief Information 
| Brand / LCD Model | PDI EG020BS011 |
|---|---|
| Diagonal Size | 2.0 |
| LCD Resolution | 200 x 96 |
| LCD Composition | EPD |
| LCD Type | EPD |
| Application | Electronic Price Tag |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | Rectangle |
|---|---|
| Pixel Density | 110 PPI |
| Aspect Ratio | 2:1 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.229 x 0.229 mm |
| Weight | 2.6/3.2g (Typ./Max.) |
| Outline Dimension (HxV) | 57 X 28.8 mm |
| Outline Depth (D) | 0.9 ± 0.2 mm |
| Active Area (H x V) | 45.8 X 21.984 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | Reflective |
|---|---|
| Display Color | Monochrome |
| Response Time | 3000 (Typ.)(Tr)(25°C) |
Electronic Features 
Backlight System 
| Lamp Type | No B/L |
|---|
Signal Interface 
| Signal Interface | SPI |
|---|---|
| Signal Interface Class | SPI |
| Input Voltage for LCD | 3.0/3.0V (Typ.)(VDD/VCC) |
| Input Current for LCD | 4/8mA (Typ./Max.)(IDD+ICC) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 40 pins |