Brief Information 
| Brand / LCD Model | PDI EQ030AS181 |
|---|---|
| Diagonal Size | 3.0 |
| LCD Resolution | 320 x 240 |
| LCD Composition | EPD |
| LCD Type | EPD |
| Application | Electronic Price Tag |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | Rectangle |
|---|---|
| Pixel Density | 133 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.1905 x 0.1905 mm |
| Weight | 19.7/23.6g (Typ./Max.) |
| Outline Dimension (HxV) | 69.2 X 60.4 mm |
| Outline Depth (D) | 1.0 ± 0.2 mm |
| Active Area (H x V) | 60.96 X 45.72 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | Reflective |
|---|---|
| Display Color | Monochrome |
| Response Time | 3000 (Typ.)(Tr)(25°C) |
Electronic Features 
Backlight System 
| Lamp Type | No B/L |
|---|
Signal Interface 
| Signal Interface | SPI |
|---|---|
| Signal Interface Class | SPI |
| Input Voltage for LCD | 3.3/3.3V (Typ.)(VDD/VCC) |
| Input Current for LCD | 100mA (Typ.)(IDD+ICC) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | ACES |
| Signal Interface Model | 88297-1001 |
| Signal Interface Pins | 10 pins |