Brief Information 
| Brand / LCD Model | POWERTIP PH128160T-052-L-Q |
|---|---|
| Diagonal Size | 1.7 |
| LCD Resolution | 128 x 160 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Mobile Phone |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Orientation | Portrait type |
Touch Screen 
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 200 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 200:1 (Typ.) |
| Display Color | 65K/262K |
| Response Time | 12/18 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 45/45/45/15 |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
Electronic Features 
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
Signal Interface 
| Signal Interface | CPU |
|---|---|
| Signal Interface Class | CPU |
| Input Voltage for LCD | 2.8V |
| Input Current for LCD | 1.6/3.0mA (Typ./Max.) |