Brief Information 
| Brand / LCD Model | PVI PW065XS3 |
|---|---|
| Diagonal Size | 6.5 |
| LCD Resolution | 400 x 234 |
| LCD Composition | CELL |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Car Display, Digital Photo Frame, Portable DVD Player |
| Operating Temperature | -30 ~ 85 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 95 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 71 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.1195 x 0.339 mm |
| Weight | 54 ± 3g |
| Outline Dimension (HxV) | 152.1 X 87.52 mm |
| Outline Depth (D) | 1.83 ± 0.2 mm |
| Active Area (H x V) | 143.4 X 79.326 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 350:1 (Typ.) |
| Display Color | Full color |
| Response Time | 15/25 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 60/60/40/55 |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
Backlight System 
| Lamp Type | No B/L |
|---|
Signal Interface 
| Signal Interface | Analog |
|---|---|
| Signal Interface Class | TFT Specific Analog RGB |
| Input Voltage for LCD | 3.3/3.3/5.0/15/-12V (Typ.)(VCC/VDD1/VDD2/VGH/VEE) |
| Input Current for LCD | 0.026/0.12/5.0/0.1/0.14mA (Typ.)(ICC/IDD1/IDD2/IGH/IEE) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 30 pins |