Brief Information 
| Brand / LCD Model | PVI P50AN3 |
|---|---|
| Diagonal Size | 5.0 |
| LCD Resolution | 320 x 234 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Industrial Application |
| RoHS | None RoHS |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 79 PPI |
| Aspect Ratio | 7:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.107 x 0.316 mm |
| Active Area (H x V) | 102.6 X 73.9 mm |
| Mount & Brackets | Rear mounting holes |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Display Color | Full color |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| BLU Interface Type | Connector |
Signal Interface 
| Signal Interface | Analog |
|---|---|
| Signal Interface Class | TFT Specific Analog RGB |
| Input Voltage for LCD | 5.0V (Typ.)(VDD) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Pins | 20 pins |