Brief Information 
| Brand / LCD Model | PVI PD024OX1 |
|---|---|
| Diagonal Size | 2.4 |
| LCD Resolution | 480 x 240 |
| LCD Composition | CELL |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Digital Still Camera, Digital Video Camera |
| Operating Temperature | 0 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 70 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Delta |
|---|---|
| Pixel Density | 121 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.101 x 0.149 mm |
| Weight | 10.0 ± 5g |
| Outline Dimension (HxV) | 57.15 X 44.86 mm |
| Outline Depth (D) | 1.86 mm |
| Active Area (H x V) | 48.48 X 35.76 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 350:1 (Typ.) |
| Display Color | 16.7M |
| Response Time | 6/15 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 50/50/15/35 |
Electronic Features 
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|
Backlight System 
| Lamp Type | No B/L |
|---|
Signal Interface 
| Signal Interface | Serial RGB |
|---|---|
| Signal Interface Class | Serial RGB (8-bit) + SPI, CCIR601/656 |
| Input Voltage for LCD | 3.3/5.0/15.0/-15.0V (Typ.)(VDD/AVDD/VGH/VGL) |
| Input Current for LCD | 5.0/7.4/0.095/0.16mA (Typ.)(IDD/AIDD/IGH/IGL) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 30 pins |