Brief Information 
| Brand / LCD Model | PVI PD065VX1 |
|---|---|
| Diagonal Size | 6.5 |
| LCD Resolution | 640 x 480 |
| LCD Composition | CELL |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Digital Photo Frame, Portable DVD Player |
| Operating Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 85 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 122 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.069 x 0.207 mm |
| Weight | 64 ± 5g |
| Outline Dimension (HxV) | 141.2 X 110.4 mm |
| Outline Depth (D) | 1.95 mm |
| Active Area (H x V) | 132.48 X 99.36 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 600:1 (Typ.) |
| Display Color | 16.7M |
| Response Time | 15/25 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 50/70/80/80 |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
Backlight System 
| Lamp Type | No B/L |
|---|
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel RGB |
|---|---|
| Signal Interface Class | TTL (1 ch, 8-bit) + SPI |
| Input Voltage for LCD | 3.3//3.3/8.0/17.6/-7.0V (Typ.)(VCC1/VCC2/VDDA/VGG/VEE) |
| Input Current for LCD | 6.4/0.1/12.4/0.15/0.16mA (Typ.)(ICC1/ICC2/IDDA/IGG/IEE) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 30 pins |