Brief Information 
| Brand / LCD Model | PVI PW080XU6 |
|---|---|
| Diagonal Size | 8.0 |
| LCD Resolution | 480 x 220 |
| LCD Composition | CELL |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Car Display, Digital Photo Frame, Portable DVD Player |
| Operating Temperature | -30 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 65 PPI |
| Aspect Ratio | 17:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.1255 x 0.4285 mm |
| Weight | 68 ± 5g |
| Outline Dimension (HxV) | 190.32 X 104.17 mm |
| Outline Depth (D) | 1.63 ± 0.3 mm |
| Active Area (H x V) | 180.72 X 94.27 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 600:1 (Typ.) |
| Display Color | Full color |
| Response Time | 15/25 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 75/75/50/60 |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
Backlight System 
| Lamp Type | No B/L |
|---|
Signal Interface 
| Signal Interface | Analog |
|---|---|
| Signal Interface Class | TFT Specific Analog RGB |
| Input Voltage for LCD | 3.3/3.3/5.0/17.0/-12.0V (Typ.)(VCC/VCC2/AVDD/VGH/VGL) |
| Input Current for LCD | 0.1/0.7/5.5/0.1/1.3mA (Typ.)(ICC/ICC2/AIDD/IGH/IGL) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 30 pins |