Brief Information 
| Brand / LCD Model | QDI QD14FL03 |
|---|---|
| Diagonal Size | 14.1 |
| LCD Resolution | 1400 x 1050 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Laptop |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 60 °C |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.068 x 0.204 mm |
| Weight | 541g |
| Outline Dimension (HxV) | 299 X 228 mm |
| Outline Depth (D) | 6.4 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 150 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 300:1 (Typ.) |
| Display Color | 262K |
| Response Time | 45 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 55/55/15/35 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type (Bottom side) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
Signal Interface 
| Signal Interface | LVDS |
|---|---|
| Input Voltage for LCD | 3.3V (Typ.) |