Brief Information 
| Brand / LCD Model | QDI QD15XL08 |
|---|---|
| Diagonal Size | 15.0 |
| LCD Resolution | 1024 x 768 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Laptop |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 60 °C |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 85 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.099 x 0.297 mm |
| Weight | 880g |
| Outline Dimension (HxV) | 321 X 249 mm |
| Outline Depth (D) | 10.5 mm |
| Active Area (H x V) | 304.1 X 228.1 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 450:1 (Typ.) |
| Display Color | 262K |
| Response Time | 8/17 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 45/45/15/35 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
Backlight System 
| Lamp Type | CCFL |
|---|---|
| Lamp Amount | 2 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
Signal Interface 
| Signal Interface | LVDS |
|---|---|
| Signal Interface Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for LCD | 3.3V (Typ.) |