Brief Information 
| Brand / LCD Model | RITDISPLAY RGC11128036WR005 |
|---|---|
| Diagonal Size | 1.1 |
| LCD Resolution | 128 x 36 |
| LCD Composition | OLED |
| LCD Type | PM-OLED |
| Application | Industrial Application |
| Operating Temperature | -40 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 85 °C |
| RoHS | Unknown |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | Rectangle |
|---|---|
| Pixel Density | 121 PPI |
| Aspect Ratio | >5:2 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.21 x 0.21 mm |
| Weight | 1.01g (Typ.) |
| Outline Dimension (HxV) | 31 X 14.3 mm |
| Outline Depth (D) | 1.0 ± .0.05 mm |
| Active Area (H x V) | 26.86 X 7.54 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Brightness | 600 cd/m2 |
|---|---|
| Contrast Ratio | 2000:1 (Min.) |
| Display Color | Grayscale(W) |
| Response Time | 0.01 (Typ.) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 80/80/80/80 |
| Viewing Direction | Symmetry |
Electronic Features 
| Reverse Scan | No |
|---|---|
| Power Consumption | 261/290mW (Typ./Max. |
Backlight System 
| Lamp Type | self |
|---|---|
| Lamp Life Time (Hrs) | 5K (Min.) |
Signal Interface 
| Signal Interface | CPU |
|---|---|
| Signal Interface Class | 8-bit 8080 parallel |
| Input Voltage for LCD | 14.5/1.8V (Typ.)(VCC/VDD) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 23 pins |