Brief Information 
| Brand / LCD Model | SAMSUNG LMS350DF01-001 |
|---|---|
| Diagonal Size | 3.5 |
| LCD Resolution | 320 x 480 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | MP3 Player, MP4 PMP |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 70 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 166 PPI |
| Aspect Ratio | 2:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.051 x 0.153 mm |
| Weight | 13g (Typ.) |
| Outline Dimension (HxV) | 54.76 X 83.24 mm |
| Outline Depth (D) | 1.83 ± 0.2 mm |
| Active Area (H x V) | 48.96 X 73.44 mm |
| Orientation | Portrait type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | mPVA, Normally Black, TMR |
|---|---|
| Brightness | 380 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 500:1 (Min.) |
| Display Color | 16.7M |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 80/80/80/80 |
| Viewing Direction | Symmetry |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 5S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 16V (Typ.) |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel RGB |
|---|---|
| Signal Interface Class | Parallel RGB (1 ch, 8-bit) + SPI |
| Input Voltage for LCD | 3.3/3.3V (Typ.)(VDD3/VCI) |
| Input Current for LCD | 20/25mA (Typ./Max.) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | HRS |
| Signal Interface Model | DF30FC-70DS-0.4V |
| Signal Interface Pins | 70 pins |
DATASHEET 
| Datasheet |
LMS350DF01-001
|
|---|