Brief Information 
| Brand / LCD Model | SAMSUNG LTA170WP-L01 |
|---|---|
| Diagonal Size | 17.0 |
| LCD Resolution | 1280 x 768 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | TV |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 60 °C |
| RoHS | None RoHS |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 87 PPI |
| Aspect Ratio | 15:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.0965 x 0.2895 mm |
| Weight | 1.30Kgs (Max.) |
| Outline Dimension (HxV) | 401.7 X 249 mm |
| Outline Depth (D) | 26.5 mm |
| Active Area (H x V) | 370.56 X 222.336 mm |
| Bezel Area (H x V) | 374.2 x 226.0 mm |
| Mount & Brackets | Side mounting holes (4-M3) on left, right bezel |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | PVA, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 450 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 600:1 (Typ.) |
| Display Color | 16.7M |
| Response Time | 15/10 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 85/85/85/85 |
| Viewing Direction | Symmetry |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
Backlight System 
| Lamp Position | Direct light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 8 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Voltage | TBD |
| Lamp Current | TBD |
| BLU Interface Type | Connector |
Signal Interface 
| Signal Interface | LVDS |
|---|---|
| Signal Interface Class | LVDS (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for LCD | 3.3V (Typ.) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | HRS |
| Signal Interface Model | DF14H-20P-1.25H |
| Signal Interface Pins | 20 pins |
DATASHEET 
| Datasheet |
LTA170WP-L01
|
|---|