Brief Information 
| Brand / LCD Model | SAMSUNG LTF320AP02 |
|---|---|
| Diagonal Size | 31.5 |
| LCD Resolution | 1366 x 768 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | TV |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 49 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.17025 x 0.51075 mm |
| Active Area (H x V) | 697.68 X 392.26 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | PVA, Normally Black, Transmissive |
|---|
Electronic Features 
Backlight System 
Signal Interface 