Brief Information 
| Brand / LCD Model | SAMSUNG LT170E1-131 |
|---|---|
| Diagonal Size | 17.0 |
| LCD Resolution | 1280 x 1024 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Desktop Monitor |
| RoHS | None RoHS |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 96 PPI |
| Aspect Ratio | 5:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.088 x 0.264 mm |
| Weight | 2.50Kgs (Typ.) |
| Outline Dimension (HxV) | 404 X 322.5 mm |
| Outline Depth (D) | 29 mm |
| Active Area (H x V) | 337.92 X 270.336 mm |
| Mount & Brackets | Side mounting holes (4-Φ3.4) |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 200 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 200:1 (Typ.) |
| Display Color | 16.2M |
| Response Time | 20/30 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 50/50/45/45 |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type (Top and Bottom) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 4 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Voltage | 720V (Typ.) |
| Lamp Current | 5.4/6.0/6.6mA (Min./Typ./Max.) |
| BLU Interface Type | Connector |
| BLU Interface Brand | JST |
Signal Interface 
| Signal Interface | LVDS |
|---|---|
| Signal Interface Class | LVDS (2 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for LCD | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for LCD | 1200mA (Typ.) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | HRS |
| Signal Interface Model | DF14A-20P-1.25H |
| Signal Interface Pins | 20 pins |