Brief Information 
| Brand / LCD Model | SAMSUNG LTA400WT-L07 |
|---|---|
| Diagonal Size | 40.0 |
| LCD Resolution | 1366 x 768 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | TV |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 39 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.216 x 0.648 mm |
| Active Area (H x V) | 885.168 X 497.664 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | S-PVA, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Display Color | 16.7M |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
Backlight System 
| Lamp Type | CCFL |
|---|
Signal Interface 