Brief Information 
| Brand / LCD Model | SAMSUNG LTM230HU01 |
|---|---|
| Diagonal Size | 23.0 |
| LCD Resolution | 1920 x 1080 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Desktop Monitor |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 60 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 95 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.0885 x 0.2655 mm |
| Active Area (H x V) | 509.76 X 286.74 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 1000:1 (Typ.) |
| Display Color | 16.7M |
Electronic Features 
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type (Top and Bottom) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 4 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| BLU Interface Type | Connector |
Signal Interface 
| Signal Interface Type | Connector |
|---|