Brief Information 
| Brand / LCD Model | SAMSUNG LTN133AT29-401 |
|---|---|
| Diagonal Size | 13.3 |
| LCD Resolution | 1366 x 768 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Laptop |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 118 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.0716 x 0.2148 mm |
| Outline Dimension (HxV) | 314.1 X 188.7 mm |
| Outline Depth (D) | 3.2 mm |
| Active Area (H x V) | 293.42 X 164.97 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 200 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 500:1 (Typ.) |
| Display Color | 262K |
| Response Time | 3/5 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time (Hrs) | 12K (Min.) |
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Signal Interface | eDP |
|---|---|
| Signal Interface Class | eDP (1 Lane) |
| Input Voltage for LCD | 3.3V (Typ.) |
| Signal Interface Type | Connector |