Brief Information 
| Brand / LCD Model | SHARP LJ320U27 |
|---|---|
| Diagonal Size | 4.8 |
| LCD Resolution | 320 x 256 |
| LCD Composition | EL |
| LCD Type | EL |
| Application | Industrial Application |
| Operating Temperature | 0 ~ 65 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 80 °C |
| RoHS | None RoHS |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | Rectangle |
|---|---|
| Pixel Density | 84 PPI |
| Aspect Ratio | 5:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.30 x 0.30 mm |
| Weight | 300g |
| Outline Dimension (HxV) | 130 X 110 mm |
| Outline Depth (D) | 33 mm |
| Active Area (H x V) | 95.9 X 76.7 mm |
| Mount & Brackets | Face mounting holes |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Brightness | 100 cd/m2 |
|---|---|
| Display Color | Monochrome |
Electronic Features 
| Power Consumption | 4.5W (Typ.) |
|---|
Backlight System 
| Lamp Type | self |
|---|
Signal Interface 
| Input Voltage for LCD | 5.0/12V (Typ.) |
|---|---|
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Pins | 16 pins |
DATASHEET 
| Datasheet |
LJ320U27
|
|---|