Brief Information 
| Brand / LCD Model | SHARP LK460D3LA63 |
|---|---|
| Diagonal Size | 46.0 |
| LCD Resolution | 1920 x 1080 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | TV |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 65 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 47 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.17675 x 0.53025 mm |
| Weight | 10.2 ± 1.0 Kgs |
| Outline Dimension (HxV) | 1065.9 X 617.4 mm |
| Outline Depth (D) | 28.6 mm |
| Active Area (H x V) | 1018.08 X 572.67 mm |
| Bezel Area (H x V) | 1027.1 x 578.6 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | ASV, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 450 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 5000:1 (Typ.) |
| Display Color | 1.07B |
| Response Time | 6 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 88/88/88/88 |
| Viewing Direction | Symmetry |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 120Hz |
|---|
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time (Hrs) | 50K (Typ.) |
| Lamp Voltage | 241.4 ± 14.4V |
| Lamp Current | 120 ± 7.2mA |
| BLU Interface Type | Connector |
| BLU Interface Brand | molex |
Signal Interface 
| Signal Interface | LVDS |
|---|---|
| Signal Interface Class | LVDS (4 ch, 10-bit) |
| Input Voltage for LCD | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for LCD | 0.5/1.8A (Typ./Max.) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | JAE, JAE |
| Signal Interface Model | FI-RE51S-HF, FI-RE41S-HF |
| Signal Interface Pins | 51 pins, 41 pins |